Masaż

Masaż leczniczy

Celem masażu leczniczego jest poprawa ukrwienia tkanki masowanej: skóry, mięśni, ścięgien, więzadeł. Dzięki zwiększeniu dostawie krwi do masowanych tkanek dochodzi do lepszego odżywienia i dotlenienia ich struktur na poziomie temu tkanka szybciej się regeneruję i jest bardziej wytrzymała na mikrourazy. Dodatkowym działaniem tego masażu jest działanie przeciwbólowe znajdujące swoje zastosowanie w wielu schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu. W połączeniu z innymi zabiegami z zakresu fizjoterapii pomaga na szybsze i lepsze dojście do zdrowia w problemach ortopedycznych, neurologicznych lub schorzeniach geriatrycznych.

Drenaż limfatyczny

Jest to masaż stosowany w zastoju limfy. Przyspiesza odpływ limfy z miejsc gdzie dochodzi do jej nagromadzenia. Jego zastosowanie możemy znaleźć w ortopedii po urazach (skręcenia, zwichnięcia oraz po zabiegach operacjach takich jak np. endoprotezoplastyka czy zespolenia kostne). Trzeba pamiętać o tym że obrzęk który utrzymuje się w tkance, zwalnia jej regenerację na skutek uciśnięcia naczyń i zaburza odpływa krwi żylnej. Tym samym czas regeneracji i powrotu do zdrowia wydłuża się. Zabieg ten jest również stosowany w onkologii np: po mastektomii czy limfadenektomii.

Masaż sportowy

Masaż Sportowy Stosuje się go w celu przyspieszenia regeneracji i poprawy wyników sportowych. Można go wykonywać jako przygotowanie do wysiłku, podtrzymanie dobrej formy aparatu ruchu lub jako odnowy biologicznej. Jego działanie zależy od siły i długości wykonania. Może być wykonany bardzo intensywnie w krótkim czasie jako masaż. Jego celem jest przekrwienie mięśni i ich rozgrzanie, poprawia to ich działanie i zabezpiecza przed kontuzjami. Można go stosować między startami w celu szybszej regeneracji i przed kolejnym wyzwaniem sportowym. Jako odnowa biologiczna po zawodach lub w fazach treningowych przed nimi. Jest nieodłącznym elementem profesjonalnego sportu i umożliwia osiąganie.